Umów wizytę ' +48 601 740 677

 

 

 

 

 

LĘK SPOŁECZNY

Jest to lęk, który w różnym stopniu doświadczyła chyba większość z nas. Lęki te głównie koncentrują się wokół obawy przed oceną przez innych ludzi. Mogą dotyczyć konkretnych sytuacji, np.: ograniczone są do jedzenia w miejscach publicznych, do wystąpień publicznych, do spotkań z autorytetami. Mogą też dotyczyć niemal wszystkich sytuacji społecznych, poza najbliższą rodziną. Przejawem mogą być skargi na: drżenie rąk, czerwienienie się, nudności lub przyśpieszone bicie serca.

Przeżywany lęk jest tak duży, że dana osoba nie potrafi nad im zapanować, co powoduje wiele trudności, np.: trudności z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji towarzyskich i społecznych (unikanie spotkań towarzyskich, pomimo takiej potrzeby), trudności z ukończeniem studiów i rozwojem zawodowym pomimo predyspozycji intelektualnych. Może dotyczyć też  codziennych, nie do uniknięcia sytuacji takich jak: zakupy w sklepie, rozmowa telefoniczna, wizyta u lekarza lub urzędzie.

Jeśli zauważasz u siebie takie symptomy, cierpisz z tego powodu i uważasz, że lęk Cię ogranicza, zapraszam na spotkanie. Fobię społeczną można skutecznie leczyć.

Wszystkie prawa zastrzeżone © Danuta Alicja Pogorzelska 2015